איך ניתן למדוד אורך של דברים מזעריים כמו גרגיר שומשום?

מנהל כללי
0

השומשום משמש את המין האנושי כבר יותר מ-5,000 שנים ויש לו שלל איכויות בריאותיות חשובות. למרות זאת, סביר להניח שרק בני אדם מעטים שאלו את עצמם מהו האורך של גרגר שומשום בודד, גם אם אנחנו יודעים שכשמתבוננים בפרטים קטנים אפשר לגלות דברים מופלאים. מצד שני מדענים וחוקרים כן מבקשים לדעת את המידות של פריטים מזעריים, וגם בתעשיות רבות יש צורך במדידות מדויקות במיוחד – ולכן פותחו מספר כלים מתאימים ובראשם הקליבר והמיקרומטר.

מהו הקליבר ועד כמה הוא מדויק?

אחד ממכשירי המדידה שמשרתים מדענים ובעיקר מאפשרים תהליכי ייצור מדויקים במיוחד הוא הקליבר. מכשיר זה, שבעברית זכה לשם מד זחיח, פותח כבר באמצע המאה ה-19 בארה”ב, ומבוסס על עקרונות שגילו חכמי יוון העתיקה. באמצעות קליברים ניתן למדוד לא רק אורך של פריטים זעירים אלא גם עומק, קוטר פנימי וקוטר חיצוני. רמת הדיוק של הקליבר עשויה להגיע עד למאית המילימטר. טווח הפעולה שלו הוא בדרך כלל 150-300 מ”מ אבל בתעשייה ניתן למצוא גם קליברים עם טווח של 2,000 מ”מ.

הסוגים השונים של הקליברים נבדלים זה מזה מבחינת אופן הצגת הנתונים הנמדדים. אופציה אחת היא קליבר דיגיטלי, אופציה שנייה היא קליבר מחוג ויש גם קליבר נוניוס. לקליבר יש זוג לסתות שבעזרתן מתבצעת מדידת האורך וכן המדידה של הקוטר החיצוני, זוג לסתות משניות לטובת מדידה של הקוטר הפנימי, מוט זחיח שתפקידו הוא לספק את מידת העומק בחורים ובקדחים, סקאלות שונות (במילימטרים ובאינצ’ים) וגם רכיב שנקרא תפס מחלק – באמצעותו תוכלו למדוד את הנתונים הדרושים לכם גם במקומות שהגישה אליהם קשה.

מהו מיקרומטר ומהם יתרונותיו?

מיקרומטר הוא עוד מכשיר מדידה, משוכלל אף יותר מהקליבר ובעיקר יכול להגיע לרמות דיוק גבוהות יותר. השם מיקרומטר הוא גם שמה של יחידת המידה שמציינת אלפית מילימטר (כלומר 10,000 מיקרומטר הם סנטימטר אחד). בדומה לקליבר, גם המיקרומטר יודע למדוד גם עובי, גם אורך, גם קוטר וגם עומק.

למכשירים שונים תצוגה שונה. מיקרומטר דיגיטלי נחשב לנוח ביותר לשימוש, כשבנוסף לתצוגה הברורה הוא גם מצויד ביכולת לשמור את הנתונים תוך כדי העבודה. יחד עם זאת יש גם מי שהתרגל לעבודה עם מיקרומטר אנלוגי, שכמובן גם הוא מדויק להפליא.

בכל מקרה פעולתו של המיקרומטר מבוססת על סיבוב של בורג עם כריכות עדינות וצפופות. כל סיבוב מקרב את לסתות הבורג זו אל זו ובעזרת השנתות שעליו נמדד הנתון הנחוץ.

איך לבחור את מכשיר המדידה האופטימלי?

הפרמטר העיקרי בבחירה בין קליבר על סוגיו השונים, מיקרומטר דיגיטלי ומיקרומטר אנלוגי הוא התאמה מדויקת לצרכים הספציפיים של המחקר או הייצור. כדאי לקחת בחשבון שבחלק מהמקרים המדידות מתבצעות בתוך נוזלים, חומרי סיכה או בסביבת עבודה מאתגרת אחרת, ונדרשת עמידות מתאימה. מאחר שבכל מצב המדידה חייבת להיות מדויקת לחלוטין, ללא פשרות, מומלץ לרכוש את המכשיר אך ורק מחברה אמינה ועתירת ניסיון בתחום.