האם ישנה רשימה של מוהלים מומלצים והאם כדאי להשתמש בה?

מנהל אירועים
0

ברית מילה היא אחת מתוך למעלה מ-600 מצוות (וליתר דיוק תרי"ג מצוות, כלומר 613). מבין כל אותה רשימה ארוכה של מצוות, שמתוכן 248 הן "מצוות עשה", חיתוך העורלה של תינוקות בני 8 ימים נחשב למשמעותי במיוחד – ואפילו חילונים גמורים בוחרים לקיים אותה. אמנם בשנים האחרונות יש ירידה בשיעור ההורים החילונים שמבצעים את הטקס הדתי, ובכל זאת מדי יום מתבצעות מילות רבות.

אותם הורים שהחליטו כן למול את בנם נדרשים באופן טבעי לקבל החלטה חשובה מאוד: בידי מי להפקיד את המלאכה הרגישה, כלומר לחפש מוהל שיהיה גם מקצועי וגם מנוסה, ובעיקר אדם בעל יושרה מלאה.

מוהלים מומלצים על-ידי הרבנות הראשית

ברבנות הראשית, שמופקדת על כל שירותי הדת בישראל, ובכלל זה ברית המילה, ניתן למצוא רשימה של מוהלים מוסמכים.

רשימה זו כוללת את כל אנשי המקצוע שעברו הכשרה כחוק. כל אותם מוהלים שמופיעים ברשימה של הרבנות הראשית עוברים בחינות – גם עיוניות וגם מעשיות – אולם בסופו של דבר לאחר קבלתה של התעודה אין פיקוח אמיתי על התחום.

בכל מקרה, אם בחרתם להזמין מוהל מאותה רשימה של הרבנות הראשית, חשוב לוודא שמי שהגיע לאולם שבו נערכת הברית הוא אכן האדם שמופיע באותה רשימה. זוהי המלצה של הרבנות הראשית בעקבות מקרים שונים שהתרחשו, ולכן על ההורים מוטלת האחריות לבדוק תעודה מזהה ואת תעודת ההסמכה שהמוהל חייב להציג בפניכם.

מוהל שהוא גם רופא

אופציה נוספת היא רופא שהוא גם מוהל.

גם במקרה זה נדרשת הכשרה מסודרת, ולמעשה רופא שמבצע את מילת העורלה אצל בני ה-8 ימים עובר הכשרה כפולה, גם כרופא וגם של כל הנהלים הקשורים לחיתוך הרקמה הרגישה. רופאים מוהלים כפופים כמובן לפיקוח הדוק של הגורמים המופקדים על מערכת הבריאות בארץ – כך שההורים יכולים לישון בשקט בידיעה שהנפש הרכה תזכה לטיפול מקצועי ומסור שלא יחשוף אותו לסיכונים מיותרים.

יתרון נוסף של מילה על-ידי איש מקצוע שהוא אורולוג בהכשרתו ובעל ניסיון רב במתן טיפולים רפואיים הוא שאם משהו מסתבך, יינתן מענה מקצועי מידי.