האם כדאי להגיש בקשת פשיטת רגל?

מנהל דין ומשפט
0

חייבים רבים מתלבטים בשאלה האם כדאי להגיש בקשה לפשיטת רגל או שאולי ישנה אפשרות אחרית להימלט מן החובות הכבדים שרובצים עליהם.

במאמר זה נסקור את היתרונות והחסרונות בהגשת בקשה לפשיטת רגל עבור חייבים אשר שוקלים להיכנס להליך פשיטת הרגל בהתאם לרפורמה החדשה במשרד המשפטים.

האם כדאי להגיש בקשת פשיטת רגל?

אם יש לך חובות כבדים שרובצים עליך, אחת האפשרויות שעומדות בפניך היא לפנות לייעוץ אצל עורך דין פשיטת רגל ולאחר בדיקת הרכב החובות, להגיש בקשה לפשיטת רגל.

חייבים רבים חושבים כי פשיטת רגל היא מילת גנאי אך הדרך הנכונה להסתכל על התהליך היא כהזדמנות חדשה ואפשרות לפתיחת דף חדש בחיים שלך. בעת הגשת בקשה לפשיטת רגל החייב מקבל הגנה מלאה מכל הנושים (חברות האשראי, הבנקים, חברות התקשורת וכל גוף אחר שאליו הוא חייב כסף) מצד בית המשפט עד לבחינת התיק שלו על ידי כונס הנכסים הרשמי במיקומו של החייב.

כבר בשלב הזה, רוב החייבים שהיו רגילים להתנהל במחשכים חוזרים לחיים, יכולים לעבוד עם תלושי שכר מסודרים ולוותר על העבודות השחורות שהם היו נדרשים לעבוד בשביל שלא יעקלו להם את המשכורת והפרנסה היחידה שעומדת לרשותם.

לאחר הגשת הבקשה, כונס הנכסים הרשמי מטעם בית המשפט מנסה לבדוק את הנכסים הפיזיים, הפיננסיים והפנסיוניים של החייב ולהגיע להסדר מול הנושים. במידה ולא מושג הסדר נושים (פשרה בין הצדדים) והחייב מעוניין לפתוח בהליכי פשיטת רגל המנהל המיוחד בתיק של החייב יקבע לו החזר חודשי לתקופה מסוימת. החייב נדרש לעמוד בכל המגבלות והמחויבויות שלו למנהל המיוחד בתיק שלו. אם הוא לא ישתף פעולה ויעשה זאת, בית המשפט רשאי להחליט כי החייב אינו זכאי להליך והוא יאלץ להתמודד עם חובות העבר פעם נוספת.

האם כל חוב מצריך פשיטת רגל?

אם אתה סובל מחובות גדולים שאין לך אפשרות להחזיר אותם, גם אם תעבוד 24/7 במשך כמה חודשים, הכלי היחיד שעומד לרשותך הוא פתיחה בהליך הפש"ר. אם מדובר בחובות קטנים, שווה לשקול לבדוק פריסה או איחוד שלהם על ידי עורך דין אשר מתמחה בפשיטת רגל ודיני חדלות פירעון.

קיום ההליך באופן מסודר הוא אינטרס אשר קיים מצד כל הצדדים המעורבים. גם הנושים וההוצאה לפועל מעוניינים בסופו של יום לקבל את מה שניתן לקבל מהחוב הקיים ובכך להמשיך הלאה בחייהם. כמו כן, ישנו רצון חברתי לאפשר ולעודד פעילות עסקית, גם של אלה שלא צלחו אותה בפעם הראשונה.

הזדמנות להתחיל מחדש

לסיכום, הליך פשיטת רגל הוא מורכב וחשוב לפתוח בו רק במידה ומיצית את כל האפשרויות האחרות שלך. בסופו של דבר, למרות שהליך פשיטת הרגל נתפס לרוב כאופציה האחרונה, הוא זה שיאפשר לך לפתוח דף חדש בחיים מבחינה אישית ופיננסית.