המלצות לבחירת מערכת אזעקה לעסק

מנהל מערכות מיגון
0

בעידן המודרני והטכנולוגי, מערכות אזעקה הפכו למוצר בסיסי שנמצא כמעט בכל בית או עסק, ובצדק. בכל בית עסק מצוי ציוד יקר ערך, מידע עסקי בעל חשיבות ולעיתים גם סכומי כסף לא מבוטלים, ואין דבר יותר מרגיז מלהיכנס לבית העסק שלך בבוקר ולגלות שפרצו אליו אתמול בלילה. למערכות האזעקה חשיבות רבה כיוון שהן גם עשויות להרתיע פורצים פוטנציאליים שיחשבו פעמיים אם כדאי להם להתעסק עם בית עסק שמצויד במערכות אזעקה, ובנוסף יבטיחו שגם במקרה של פריצה תוכלו לתפוס את הפורץ על חם. כדי שתוכלו לבחור את מערכת האזעקה האידאלית במיוחד עבור העסק שלכם הכנו מדריך מקוצר עם כמה המלצות שיעזרו לכם לבחור שפע האפשרויות שמצויות בשוק.

מהי בעצם מערכת אזעקה?

מערכת אזעקה היא מערכת שתפקידה להתריע מפני גניבה או פריצה, אך לא רק. מערכות אזעקה הן למעשה העיניים שלכם בבית העסק כשאתם לא נמצאים בו, וביכולתה (בהתאם לדרישותיכם כמובן) להתריע מפני פורצים וסכנות נוספות כמו שריפה, הצפת מים או כל סכנה אחרת. נהוג לומר שהפורצים והגנבים הופכים למתוחכמים ומתקדמים ביותר, אך כך גם מערכות האזעקה שמצוידות בטכנולוגיות המתקדמות ביותר. כל מערכת אזעקה בסיסית מורכבת ממערכת בקרה עם לוח מקשים לנטרול המערכת, שמחוברת גם למוקד חברת האבטחה וגם ישירות לטלפון שלכם, גלאי בהתאם לבחירתכם, וצופרים חיצוניים ופנימיים שמופעלים בעת זיהוי סכנה. כיום ניתן לשדרג את מערכת האזעקה הבסיסיות עם עזרים נוספים כמו חיבור המערכת למצלמות שיאפשרו לכם לצפות בזמן אמת בנעשה בבית העסק שלכם, או שירות קבלת הודעה ישירות לטלפון הנייד שלכם.

קווית או אלחוטית?

ישנם שני סוגים עיקריים של מערכות אזעקה, מערכת קווית- כלומר כזו שמחוברת על ידי כבלי חשמל וחוטי תקשורת פרוסים, ומערכת אזעקה אלחוטית, שלא מבוססת על נקודות חשמל אלא פועלת על בסיס סוללות. המערכת הקווית אמנם זולה יותר ופועלת על בסיס החשמל במבנה כך שאין כל צורך בהתעסקות עם סוללות ודומיהן, אך מאידך היא מצריכה העברת קווי תקשורת בין החדרים השונים. לכן מערכת זו מתאימה יותר לבתי עסק שמצויים בבנייה, שכן היא מצריכה פריסת חוטים לאורך קירות הבית ולעיתים אף העברתם דרך הקירות מה שגורם ללכלוך ובלגן רב בבית העסק. המערכת האלחוטית נוחה הרבה יותר וגם ניתן לנייד בקלות ממקום למקום ללא צורך באיש מקצוע, אך היא נשענת על סוללות אותן צריך להחליף מפעם לפעם והחיסרון הגדול ביותר שלה- היא יקרה הרבה יותר מהמערכת הקווית.

גלאי נפח או גלאי תנועה?

השלב הבא לאחר בחירת סוג המערכת אותה התקנתם בבית העסק שלכם הוא בחירת סוג הגלאי אליו תגיב המערכת במקרה של פריצה. ישנם סוגי גלאים רבים כמו גלאי “וילון” שמורכב לצד חלונות, גלאי אקוסטי שמזהה קולות וגלאי קרן, אך לצד אלו בולטים במיוחד שני סוגי גלאים, גלאי תנועה וגלאי פתיחה. “גלאי תנועה”, המוכר גם כגלאי נפח, הוא הגלאי הנפוץ ביותר. הוא מתוכנן כך שהוא מגיב על כל תנועה אסורה שהיא. זו מערכת מתוחכמת שמופעלת רק לאחר זיהוי של שתי הקרניים במקביל והיא נחשבת לאמינה ביותר, אם כי יש לציין שזו מערכת מעט יותר יקרה. “גלאי פתיחה” הוא גלאי יחסית זול ופופולרי במיוחד. גלאי זה מתוכנן לפעול בכל פתיחת דלת או חלון (בהתאם לבחירתכם כמובן) וניתן למקם אותו על כל פתח (דלת או חלון) בבית העסק בקלות יחסית. חשוב לציין כי גלאי פתיחה איננו נחשב לגלאי מתוחכם למדי והוא קל יחסית לעקיפה.

קרא גם: כללי הברזל למערכות אבטחה לבית ולעסק

היכן למקם את מערכת האזעקה?

אחרי שבחרתם את מערכת האזעקה וכבר התאמתם לה את הגלאי האידאלי לעסק שלכם, כל שנותר לכם לעשות הוא למקם את מערכת האזעקה בבית העסק שלכם. בשלב זה תוכלו לבחור בין מערכת אזעקה פנימית למערכת אזעקה חיצונית (וכמובן שגם ניתן לשלב בין השתיים). מערכת הגנה פנימית היא לרוב הפופולרית יותר, והיא תפעיל את האזעקה רק במקרה של חדירה לתוך בין העסק עצמו, והיא מתאימה יותר לבתי עסק או משרדים שנמצאים בקומות ביניים, ללא חצר או חנייה. אפשרות שנייה היא לבחור במערכת חיצונית שתתריע על הפורץ כבר עם כניסתו לחצר בית העסק. כך שלמעשה היא מגנה על העסק שלכם עוד בטרם חדר הפורץ למבנה ולכן רבים רואים בה מערכת יותר אפקטיבית.