חשיבות הנגשת מבנים לבעלי מוגבלויות

מנהל בריאות ויופי
0

נושא ההנגשה לבעלי מוגבלויות הופך ליותר ויותר מדובר בקרב האוכלוסייה העולמית וכאן נסביר מהי החשיבות שלה ושל מעלון לכיסא גלגלים!

מהי הנגשה?

המשמעות של הנגשה היא מתן האפשרות להפוך כל מקום וכל דבר לנגיש עבור מי שזקוק ליותר עזרה מהזולת. לדוגמה, כאשר יש גרם מדרגות בדרך למבנה כזה או אחר, מי שנכה ברגליו לא יכול להגיע לשם ולצערנו הרב, מבנים ציבוריים רבים כדוגמת קניונים, בנקים, סופרמרקטים ואפילו מוסדות לימוד אינם מאפשרים גישה נוחה לבעלי מוגבלויות.

אופי ההנגשה

כפי שיש סוגים שונים של מוגבלויות, כך יש אפשרויות שונות להנגשה של מבנים. אם לא נתייחס רק למבנה עצמו, הרי שיש להנגיש גם שירותים שונים לחירשים, עיוורים וכדומה. אבל אם נתייחס רק למבנה עצמו, חשוב ליצור דרכים, גם אם יצירתיות מאוד, כדי לאפשר לכל אחד להגיע אל המבנה בין אם מדוב רעל יצירת רמפה, הוספת מעלית, הוספת מעלון לכיסא גלגלים וכך הלאה.

החובה המוסרית

אף אחד מאתנו לא היה רוצה למצוא את עצמו ללא יכולת להגיע לאן שהוא צריך ובעיקר אם מדובר על מקום חשוב ועיקרי בחיים כמו סניף הדואר, סניף הבנק, בית הספר של הילדים וכך הלאה. בדיוק בגלל זה חלה על כולנו החובה להנגיש כל מבנה ציבורי עד כמה שרק ניתן!

הרווח של המבנה

לצד החובה המוסרית והחברתית לאפשר לנכים להגיע לכל מקום שהם צריכים בדיוק כמו כל אחד אחר, יש גם רווח מאוד ברור. לדוגמה, אם מדובר על אוניברסיטה מונגשת, אוכלוסיית הנכים הופכת לחלק בלתי נפרד מקהל היעד שלה ואם מדובר על קניון, הרי שיבואו יותר קונים והדבר נכון לגבי כל מבנה שהוא.

למה צריך מעלון לכיסא גלגלים?

אמנם יש פתרונות שונים כדי לאפשר למשתמשים בכסאות גלגלים להגיע למקומות שונים אבל אין ספק שהאפשרות של מעלון לכיסא גלגלים היא האפשרות הטובה ביותר! למה? מפני שהמעלון חוסך הרבה מקום במקום מעלית נוספת או רמפה וכמו כן, מדובר על אפשרות נוחה למשתמש והרבה יותר בטיחותית.