מדוע חשוב לעשות בדיקת בדק בית לדירה חדשה?

מנהל נדלן
0

ההתרגשות והשמחה המלווה כניסה לדירה חדשה שנרכשה מקבלן או דירת יד שנייה עלולה להתפוגג במהירות אם זמן קצר לאחר האכלוס, יתגלו בה ליקויי בניה שלא היו ידועים לדיירים.

בדק בית

כדי למנוע הפתעות לא נעימות מסוג זה, מבצעים רוכשים רבים בדק בית טרם החתימה על החוזה אם מדובר בדירה יד שנייה, כדי לבדוק לעומק את מצבה של הדירה וכדי למנוע הוצאות כספיות גבוהות שאינן מתוכננות ואינן אמורות ליפול על הדיירים החדשים.

בדיקות בדק בית לדירה חדשה מבצעים לאחר שהקבלן מסיים את הליך הבנייה וטרם האכלוס בפועל.

מטרת ביצוע בדק בית לדירה חדשה

עבודת הבנייה מורכבת מפעולות מקצועיות של קבלני משנה רבים. חלק מהם אנשים מיומנים ומקצועיים מאד ומקצתם לא מנוסים די הצורך ולכן העבודה שהם מבצעים אינה מקצועית ועלולה ליצור בעיות עתידיות לדיירים.

מהנדס אזרחי העוסק בתחום זה ביום יום מודע היטב לנקודות התורפה של הקבלנים השונים ולכן הוא בוחן כל דירה לאורכה ולרוחבה על פי רשימה מסודרת הכוללת את כל העבודות שבוצעו במקום כמו עבודות טיח, אינסטלציה, הדבקת אריחים, חשמל, התקנת מעקות, בנית מדרגות ועוד.

המהנדס בודק באמצעות מכשור חדשני את כל אחד מהתחומים ומתריע על ליקויים, אם מצא כאלה.

בדק בית

תמונה באדיבות דף הפייסבוק של אתר בדק בית

דוח המפרט את מצב הדירה

דוח בדק בית לדירה חדשה מכיל הסבר על הליקויים ועל ההשלכות שלהם. אם לדוגמה נמצא שמעקה המרפסת אינו בטיחותי, הדבר יכול לגרום לאסון, או אם נמצא ששטח הדירה בהתאם לתוכניות ולהסכם הרכישה היה אמור להיות 150 מ"ר אך בפועל שטח הדירה הוא 146 מ"ר בלבד, וכך התשלום אינו תואם את התמורה שהתקבלה בפועל.

כמו כן מפרט דוח בדק בית אילו פעולות אקוטיות על הקבלן לבצע באופן מידי ומהן הפעולות שעליו לבצע במהלך שנת האחריות.

הדוח מפרט גם את העלויות השונות של כל אחד מהסעיפים כדי שהדיירים יבינו שמדובר בעלויות גבוהות בחלק מן המקרים ואם הם לא ילחצו על הקבלן שיבצע זאת במהלך השנה הראשונה העלויות יתגלגלו אליהם ואין כל סיבה שהם ישלמו זאת.

ללא דוח זה, הדיירים היו מגלים לאחר הכניסה או רק לאחר שנה את התקלות השונות ואז במקרים רבים הם היו אלה שמשלמים עבור התיקונים אם הקבלן כבר לא בתמונה עקב הזמן שחלף.

בדק בית לדירות יד שנייה

בדירות יד שנייה המהנדס בוחן את הדירה ביסודיות ובמקרים רבים מגלה ליקויים כיוון שחלק מהדירות הן די ישנות, קיים בהן בלאי טבעי ולכן יש לטפל בכמה נושאים שהם חשובים מאד.

הימצאותם של הליקויים האקוטיים מחייבת טיפול מידי ולכן משוחח הרוכש עם בעל הנכס ומבקש לאור הדוח להפחית את ערך הדירה למכירה כיוון שיחולו על הקונה עלויות רבות שלא היו צפויות מראש.