מהו תפקידו של הקונסטרוקטור?

מנהל נדלן
0

כל איש מקצוע בתחום הבנייה הוא בעל תפקיד אקוטי, כשהמטרה של כולם יחד היא לבנות מבנה יציב ואיתן.

אחד מבעלי המקצוע המובילים והחשובים בתחום זה הוא הקונסטרוקטור.מהנדס זה אחראי על נושאים מהותיים הקשורים לבטיחות ולחוזקו של הבניין ולכן הבדיקות שהוא עורך וההחלטות שהוא מקבל בהקשר למבנה הן ראשונות בחשיבותן.

קונסטרוקטור

תמונה באדיבות דף הפייסבוק של חברת סאגה

עבודת הקונסטרוקטור בבניינים חדשים

הקונסטרוקטור פועל רבות במבנים חדשים ומבצע בכל אחד מהם בדיקות לגבי יציבותם של היסודות, הבדיקה של כמות הברזל שהוכנסה פנימה בעת היציקה, איכות היציקה ועוד. בביצוע חישוב מתמטי הוא מוודא שסך הברזל שהוכנס בתהליך הבנייה אכן תואם את חישוב חוזקו של המבנה כך שיחזיק כיאות את כל הקומות שנבנות מעל היסודות וגם שלא ייהרס חלילה בעת רעידת אדמה.

הבדיקות הללו מתבצעות באמצעות מכשור חדשני למדידה ולבדיקה המראה את כל המידע באופן וודאי ומוחלט ולכן המסקנות הן ברורות לחלוטין.

עבודת הקונסטרוקטור בבניינים ישנים

בניינים רבים ברחבי העיר נערכים כעת להתחדשות עירונית לאור החשש ההולך וגובר לרעידת אדמה בישראל. במסגרת ההיערכות נבדקת אפשרות במבנים רבים לבצע הליך של תמ"א 38 שבו מחזקים את היסודות ובמקביל מוסיפים עוד כמה קומות מעל המבנה הקיים ומבצעים הרחבות בהתאם להחלטות של כל הדיירים כמו לדוגמה הוספת ממ"ד, מעלית או מרפסת בכל הדירות.

הקונסטרוקטור מבצע בדיקות מקיפות של מצב יסודות הבניין שנבנו לפני שנים רבות, בוחן את הכמות של רשתות הברזל שהוכנסו בעת היציקה, מוודא את חוזקו של המבנה ועורך חישוב כמויות בהתאם למשקל החדש של המבנה, לאחר תוספת הבנייה המתוכננת.

על פי החלטתו יבוצע חיזוק של היסודות במסגרות פלדה, כמות נוספת של ברזל וביציקות בטון בכמות הנדרשת כך שהמבנה יהיה בטיחותי למגורים ויוכל להחזיק את השינוי המתוכנן.

כשהקבלן מסיים את חיזוק היסודות מגיע שוב הקונסטרוקטור ובודק באמצעות המכשור שלו את הכמויות שהוכנסו ליסודות, את טיב החומר ואיכות העבודה ורק אם הכול תקין הוא מאשר להמשיך בביצוע עבודות הבנייה.

אישור קונסטרוקטור עבור ביצוע שינויים בתוך דירות או בתים

דיירים הגרים לאורך זמן בנכס מסוים או דיירים שרכשו נכס לא מכבר מבקשים במקרים רבים לבצע שינויים פנימיים כדי ליצור חללים גדולים יותר.

רבים מהם מבקשים להרוס קיר הקיים לדוגמה בין המטבח לסלון כדי לפתוח את כל המרחב, לאחד שני חדרים קטנים לחדר אחד גדול או להרחיב את שטחה של מרפסת השירות.

הקונסטרוקטור בוחן כל בקשה כזו כל פי התוכניות המקוריות של המבנה. במקרים רבים מדובר בקיר תומך שאם ייהרסו אותו, הדבר עלול לפגוע ביציבות הבית ובמקרים אחרים לאור החוזק הכללי של המבנה, אכן אפשר להרוס את הקיר.

בתום הבדיקה המעמיקה, הקונסטרוקטור מעביר ללקוח אישור רשמי לגבי החלטתו והלקוח מחויב לפעול בהתאם לכך.