מתי כדאי לעשות הסכם ממון?

מנהל דין ומשפט
0

במרבית המקרים, כשזוג צעיר מתחתן בנישואים ראשונים, איש אינו מדבר על הסכם ממון. יחד עם זאת, כשמתגלעות אי הסכמות ובעיות בחיי הזוגיות שעשויות להביא לפירוד, וכן בנישואים שניים, מדובר בהחלט בהליך מומלץ. ישנם מספר מצבים נוספים בהם רצוי לשקול זאת גם אם בני הזוג מצויים בפרק הראשון של חייהם כנשואים. באילו מצבים רצוי לפנות לעורך דין גירושין על מנת לנסח ולחתום על הסכם ממון? על כך – במאמר שלפניכם.

כשצד אחד מגיע עם רכוש נכבד

לעתים, החששות מפני אובדן הרכוש והנכסים עשויים להגיע מכיוונו של אחד מבני הזוג עצמו, ופעמים אחרות מדובר בדאגה של ההורים. כך, במצב בו הורי הכלה, למשל, רוצים להעביר לידיה סכום משמעותי לצורך רכישת דירה, הם עשויים לרצות לוודא שהכסף אשר נחסך בעמל רב לאורך שנים לא ירד לטמיון בתרחיש בו בני הזוג יבחרו “לפרק את החבילה”. הדבר רלוונטי בעיקר במצבים בהם בן הזוג השני, או הוריו, אינם תורמים באופן שווה או לעתים אינם מנדבים תמיכה כלכלית כלשהי כלל.

כשלאחד הצדדים יש דירה מלפני הנישואים

במקרים מסוימים הרכוש המדובר אינו כספי אלא נדלני. במילים אחרות, לרשות אחד הצדדים עומדת דירה הרשומה על שמו (או על שמה), בה יגור הזוג. אמנם על פי חוק יחסי ממון, דירה זו תיחשב כשייכת לבעליה, כיוון שלא נרכשה במסגרת פרק הזמן של הנישואים, אבל מגמה רווחת בשנים האחרונות בפסיקות בתי המשפט מביאה שופטים רבים לפסוק כי מדובר ברכוש משותף. לכן, במצב זה מומלץ לחתום מבעוד מועד על הסכם ממון מול עורך דין גירושין, על מנת למנוע אי הבנות עתידיות.

כשקיים חשש שאם אחד הצדדים ירצה להתגרש, הוא ייתקל בסירוב   

לא כולם יודעים ששיעור הגירושין עומד כיום על בין רבע לשליש מכלל הזוגות הנשואים. כשמסתכלים על כך באופן רציונלי, מדובר בסיכון גבוה למדי. לעתים, על אף הרצון הטוב והכוונות החיוביות, מתעורר חשש שמא במקרה בו הנישואין יעלו על שרטון, אחד הצדדים עלול לסרב לפתוח בהליכי גירושין, וגם עורך דין גירושין מיומן לא יוכל לאלץ אותו לעשות כן. כבר היו דברים בגו, ובמצבים אלו, אם קיים הסכם ממון חתום מבעוד מועד – נמנעים אי נעימויות ומפחי נפש לא פשוטים.

כשמדובר בנישואים שניים   

לעתים קרובות, נישואים שניים עשויים להיות מורכבים יותר מאשר הראשונים. פעמים רבות יש כבר ילדים מהנישואים הקודמים, אשר מטבע הדברים גם להם יהיה צורך בתמיכה כלכלית. ישנם מצבים בהם מדובר בנישואים שמתקיימים על רקע פערים כלכליים שונים, כמו במקרה בו הגבר גרוש או אלמן מבוסס, ואילו האישה צעירה וחסרת נכסים, או בסיטואציות אחרות בהן נסיבות חייהם הקודמים של כל צד מביאים אותם לשותפות הזוגית במצב כספי שונה. לכן, אך טבעי במצב זה לחתום על הסכם ממון, אשר מסיר את עננת החששות הכלכליים מעל חיי הזוגיות החדשה ומאפשר לבני הזוג לפתוח את פרק ב’ בחייהם בצורה משוחררת וכנה יותר.