עבודות חשמל – בונים מבנה חדש? כיצד לתכנן נכון את החשמל

מנהל חשמלאים
0

כשאנחנו ניגשים לבצע תכנון של מבנה חדש, בין אם מדובר במבנה מגורים, מבנה עסקי או מבנה אחר, אנחנו צריכים לבצע מראש תוכנית של כל החלקים המהותיים אשר אמורים לשרת אותנו במבנה. ייתכן מאוד שאנחנו נבצע תכנון ראשוני אשר עם הזמן, במהלך עבודות הבנייה ישתנה, אך הרעיון הוא שאנחנו נדע מה אנחנו צריכים ולאן אנחנו חותרים להגיע.

דוגמא טובה לכך קשורה לנושא של עבודות חשמל. אנחנו לא יכולים להתחיל בתכנון והקמה של מבנה מבלי לדעת מה תוכנית החשמל שלנו. זה לא אפשרי מסיבה מאוד פשוטה, אם אנחנו ננהג כך אנחנו עלולים להתקדם בתהליך מבלי לייצר את הבסיס והתשתית למערכת החשמל, אנחנו לא נדע מה בדיוק אנחנו צריכים בכל חלל ובכל חדר, ותוך זמן קצר נגלה שאנחנו נמצאים בתוך אי סדר מוחלט אשר עלול להביא לידי כך שעבודות שביצענו יצטרכו להתבטל ונצטרך לבצע אותן שנית, על מנת להתאים אותן לתוכנית החשמל שנדרשת לנו.

על מנת לבצע תכנון עבודות חשמל אנחנו צריכים לשכור קבלני חשמל מומחים שידעו לעבוד איתנו גם על התוכנית וגם ידעו, כמובן, להוציא אותן לפועל. כאן חשוב לומר, ביצוע עבודות חשמל הוא תהליך הדרגתי, הוא לא נעשה בבת אחת ולא ביום אחד. התהליך דורש שיתוף פעולה עם בעלי מקצוע אחרים, במקרים רבים אנחנו נגלה שהחשמלאי לא יכול להתקדם לפני שבעל מקצוע סיים את חלקו וכן להיפך. זו עוד סיבה מדוע אנחנו צריכים לבצע תכנון עבודות חשמל בצורה נכונה וקפדנית.

כיצד אנחנו מייצרים תוכנית חשמל

כאמור, על מנת לבצע תוכנית של עבודות חשמל במבנה, אנחנו צריכים לעבוד עם קבלני עבודות חשמל אשר מסוגלים גם לייצר תוכנית כזו וגם להוציא אותה לפועל. אנחנו נבצע ביחד איתם את התוכנית, על פי המלצות שלהם בהתאם לתנאי השטח ולאלמנטים אחרים שיכולים להשפיע על התוכנית.

הרעיון הוא לקחת את המבנה ולבדוק כל חלל וכל חדר בו על מנת לבחון את הצרכים שלנו בהתאם לגודל ולאופי השימוש שנעשה בו. מן הסתם, אנחנו נצטרך לבחון את החיבורים של החללים השונים ועד כמה משתלם לנו לבצע עבודות חשמל כאלה ואחרים.

סביר להניח, כאשר נבצע את התוכנית אנחנו נתייחס לא רק לסוג החלל ואופי השימוש בו אלא גם לתנאים נוספים, למשל, תנאים חיצוניים, גודל החלל, כמות האנשים שאמורים להשתמש בו, תדירות ועוד. ברור מאליו שאם מדובר בחדר רגיל אז עבודות החשמל בו יהיו מסוימות, לעומת זאת אם מדובר בחדר שדורש יחס אחר בגלל תנאי אחסון או כל דבר אחר, אז עבודות החשמל שיתבצעו בו יהיו אחרות לגמרי.

זו עוד סיבה מדוע אנחנו חייבים לבצע את התכנון לפני שאנחנו מתחילים בתהליך הבנייה ומדוע אנחנו צריכים לעשות את זה עם איש מקצוע.