על אילו מערכות לכיבוי אש אסור לעסקים לוותר?

מנהל לבית ולגן
0

בישראל של שנת 2019 קיימות תקנות בטיחות אש לעסקים. בהתאם לתקנות אלו, רוב העסקים בישראל חייבים למגן את העסק מפני שריפה, דהיינו להגן על העובדים והלקוחות השוהים בעסק בזמן פריצת דליקה. במאמר זה נספק לכם מידע אודות מערכות הכוללות ציוד לכיבוי אש המיועד לסקטור העסקי. הבה נתחיל..

מה כוללות מערכות לכיבוי אש?

אמנם מומחים עושים הפרדה בין פתרונות מקדימים לגילוי אש לבין מערכות לכיבוי אש, אך חשוב שבכל עסק יותקנו שניהם. אחד מאותם פתרונות יעילים לגילוי של אש הוא גלאי העשן. נכון להיום ניתן להבחין שברוב העסקים מותקנים גלאי עשן במקומות רבים בעסק. לאחר התקנת הגלאים חשוב להתקין את המערכות המתקדמות ביותר לכיבוי אש, מערכות אשר כוללות ספרינקלרים, צינורות כיבוי אש ומטפים לכיבוי אש.

יועץ למערכות כיבוי אש

טרם ההחלטה האם לבחור במערכת זו או אחרת לכיבוי אש, חשוב לוודא שאתם שוכרים את שירותיה של חברה מקצועית בתחום המעסיקה עובדים מקצועיים ובעלי ניסיון בתחום מערכות גילוי וכיבוי אש. יש לוודא שאותה חברה מספקת ללקוחותיה שירותי ייעוץ ואיפיון מקדימים של בטיחות האש בעסק והכנת תכנית קפדנית שבה יוחלט היכן למקם את כל אחד מאותם מרכיבי כיבוי אש. חשוב לדעת שיועץ בטיחות אש הוא האדם שיחליט מהם המקומות האידיאלים להתקנה והוא זה שיסביר ללקוח את כל הקשור אל שימוש בספרינקלרים, המיקום האידיאלי להתקנת צינורות הכיבוי (בקרבת ברזי מים מותאמים) ועוד. אותו יועץ מוסמך הוא גם זה שיחתום על האישור של הנחת המטפים וכל הקשור אל המרכיבים השונים במערכת כיבוי האש.

מערכות כיבוי אש – לא מוותרים עליהן!

אף עסק אינו יכול לאפשר לעצמו לוותר על איפיון, תכנון, התקנה ותחזוקה נכונה של מערכת כיבוי אש, שכן כל עסק מחויב לדאוג לעובדיו ולקוחותיו באמצעות הציוד הבא:

  • ציוד גילוי עשן ואש – התקנת גלאים מסוגים שונים המותאמים לסוג העסק, גודלו ותקציבו. נכון להיום יש אפשרויות רבות בדמות גלאים אופטיים, גלאי יניקה, גלאים המבוססים על קרן לייזר, גלאים שמזהים עלייה חדה בטמפרטורה ועוד.
  • ספרינקלרים – נכון להיום מתקינים מערכת ספרינקלרים אוטומטית (כחלק ממערכת כיבוי אש), ללא מגע יד אדם בחללים לא מאוישים. מערכת זאת מתוכננת שמתז יתיז מים רק ברגע שחיישן החום יצביע על חום גבוה.
  • גלגלון כיבוי אש – אורך הצינור תמיד יקבע על ידי התקנות והצרכים של העסק. תמיד יש למקם את הגלגלון בארון אדום ובמיקום בולט ונגיש. הגלגלון יכלול מזנק.

בשיתוף עם אמין הנדסת אש