צ’ילרים או מזגנים – מה עדיף?

מנהל מזגנים
0

יש מבנים מאוד גדולים כמו למשל בתי מלון, בתי חולים, קניונים, חדרי מחשבים ועוד, שצריכים אמצעי קירור. הם לא יבחרו להשתמש במזגנים שכן, זהו אמצעי יקר מאוד והוא גם לא תמיד יעיל כאשר מדובר בחללים גדולים.

בנוסף לכך מערכת גדולה של מיזוג דורשת תחזוקה שוטפת, בקרה ועוד, שכירת שירותיה של חברה שתעסוק בזה וזו עוד הוצאה. מהסיבה הזו מעדיפים גופים גדולים הנדרשים לצנן חדרים רבים, לשכור צ’ילרים שהם מיזוג אוויר תעשייתי.

מערכות אוורור כמו צ’ילר, הן פתרון מעולה למקומות שיש בהם חדרים רבים, מתקנים תעשייתיים, מעבדות או חדרי מחשבים עם ציוד רגיש, שאסור לו להיות בתנאים של חום. צ’ילר הוא מערכת קירור תעשייתית שפועלת על מים. באמצעות צינורות וגם משאבות עוברים המים האלה לכל חלקיו של המבנה, כאשר המים מצוננים על מנת להפוך אותם לאוויר קר ויבש.

קירור המים נעשה ע”י גז קר, אבל הוא אינו בא במגע עם המים ולא מתערבב אתם. אם רוצים לשלוט בטמפרטורה של החדרים, אפשר לשלוט בזה. בלחץ זרימת האוויר וכן לכבות ולהדליק, כלומר להפעיל או לכבות את פעולת הצ’ילר. בסמוך לצ’ילר יש יחידות מפוח בשטח של המבנה.

איך עובד צ’ילר?

כאמור מדובר על מערכת שפועלת על מים מים לעומת מזגן שפשוט מייצר אוויר חם באמצעות חשמל. אפשר בוודאות לומר כי הפעלת מזגן עולה הרבה יותר כסף, מאשר הפעלת צ’ילר וכי השיקול ברכישת צ’ילר למקום גדול, בהחלט קשורה גם לחיסכון אבל גם לאיכות האוויר. יש היום צ’ילרים עם יכולות עצומות של צינון. הם מותקנים באירועים גדולים. מקומות כמו קניונים, גופים תעשייתיים, מפעלים ועוד.

קירור עם צ’ילר הוא מאוד אפקטיבי ויעיל. יחידות האנרגיה של הצ’ילרים שקטות והן גם לא מזהמות את הסביבה, לא גורמות רע ולא פוגעות בשום היבט אחר. אם מדברים על מיזוג ירוק, מדברים כמובן על צ’ילרים.

איזה סוגי צ’ילרים יש?

 צ’ילרים יש ביחידות שלכל אחת מהן יכולת צינון שונה. יש יחידות צ’ילר שיש להן מחברים מהירים המסוגלים להגיע לעוצמות בתפוקות של 10-200 טון.

יש גם מזגנים ניידים בתפוקות של 5-50 טון ביחידה אחת של קירור וכן יחידות טיפול אוויר ניידות. בתוך הצ’ילר אפשר לבצע תהליך של קירור מים באמצעות גז. המים הקרים זורמים ועוברים דרך מדחס באמצעות צינורות ומשאבות לכל חלקי המבנה.

כך אפשר להיות בטוחים שבעלות די סבירה, מצננים שטח או מבנה גדול מאוד, ולא מדובר רק על צינון המיועד לאיוורור אנשים שעובדים או שוהים באיזה שהוא מקום כמו למשל בית מלון, אלא גם על מקומות שדורשים צינון משום שהם עובדים עם חומרים או ציוד שאסור לו להיות בקרבת חום.

יש לצ’ילרים יתרון נוסף בכך, שהם מותקנים בדרך כלל בחלקו הפנימי של קיר ולכן הם לא פוגעים בעיצוב הפנים של המבנה. אפשר להתקין צ’ילרים באופן קבוע במקום כלשהו, וישנם גם צ’ילרים להשכרה. יש אירועים חד פעמיים גדולים או פרויקט ארוך טווח במקום מסוים, וגם אז כאשר נדרש לצנן את המבנה, יזמינו צ’ילר ולא מזגן שעלול לעלות הרבה מאוד כסף ובנוסף לכך דורש תחזוקה ובקרה שוטפים.