תשלום ועד בית – איך עושים את זה פשוט יותר?

מנהל נדלן
0

מדי חודש, בשלב שבו אתם צריכים לדרוש תשלום ועד בית מכל הדיירים, אתם בטח מרגישים תחושה לא נעימה, במיוחד מול דיירים מסוימים שפעם אחר פעם חומקים מהתשלום. הגבייה היא אחד מהחלקים היותר מאתגרים של תפקיד היו"ר, שאין רבים ש"קופצים" עליו, ולא סתם: מדובר בניהול תקציב של כמה עשרות אנשים בו זמנית, ובצורך להשביע את רצונם של כל המתגוררים בבניין. ועד בית נדרש לבצע החלטות מעכשיו לעכשיו ובמקביל גם לתכנן את התקציב לטווח ארוך, וכאשר מדי חודש עולה בעיה בעניין התשלומים לוועד הבית, כנראה שצריך לשנות את השיטה.

מדוע חשובה הגבייה התקינה של תשלום ועד בית?

הטיפול בכל צרכי הבניין השונים דורש כסף, הן עבור ההתנהלות השוטפת והן לעניינים בלתי מתוכננים. באופן רגיל, יו"ר הוועד צריך להקצות תקציב לשני הדברים הללו:

  • תשלומים חודשיים לחברות החשמל, המים והגז, וכן לתחזוקה הקבועה של הבניין בחלקים המשותפים שלו, כמו ניקיון חדר המדרגות והגינון בחלק החיצוני.
  • כספים המועברים לבעלי מקצוע שמגיעים מפעם לפעם לביצוע תיקונים בעת צרה, למשל כאשר נשרפת נורה, נגרמת רטיבות בקיר בלובי או כשצריך לתקן חלקים באינסטלציה המשותפת.

תשלומי ועד הבית חייבים להצטבר לכדי סכום חודשי קבוע הידוע מראש ולהיגבות בצורה תקינה, על מנת שהיו"ר יוכל לנהל בצורה טובה את חלוקת התקציב – לשני הצרכים בסעיפים האמורים.

כיצד ניתן לנהל בצורה חכמה יותר את העניינים הפיננסיים של הבניין?

כאשר תשלום עבור וועד הבית אינו נגבה במלואו, יכולות להיות לכך כמה סיבות כאשר העיקריות שבהן הן חוסר נוחות בהעברת כסף מזומן, מה שגורם לדחייה של העברת הסכום פעם אחר פעם, וכן ניסיונות חוזרים ונשנים להתחמקות מתשלום – הנפוצה בעיקר אצל שוכרי דירות זמניים.

תשלום ועד בית המועבר באמצעים ממוחשבים כגון כרטיסי אשראי או הוראת קבע, מאפשרים ניהול פשוט יותר של התקציב המשותף, המאפשר הקצאת כספים מושכלת לכל סעיף וסעיף בצרכי הבניין הקבועים והבלתי מתוכננים כאחד. האפשרות לרכז את כל המידע הנוגע לכספיהם של הדיירים בתוך דו"ח שניתן לשליפה ושליחה בקליק, מייצר מקסימום של נוחות בניהול ועד בית.